image

HubnutíZdravě hubnout chce každý

Vyzkoušeli jste již všechny druhy diet a žádná nefungovala? Pustit se do hubnutí můžete ihned. Nikdy není pozdě na zahájení redukce hmotnosti.

„Jeden z mých klientů bere dietu do krabičky od začátku, a přestože měl pocit, že jí mnohem více než v předchozích měsících, daří se mu zatím s naší dietou rychle hubnout. Byl překvapen, že jíst 5–6krát denně je výhodnější a zdravější než jídlo odbývat nepravidelně pouze 2–3krát denně, a to i v menším množství. Navíc se přiznal, že dříve měl i minimální pohybový režim, který se mu díky našemu dietologickému poradenství podařilo zlepšit,“ Uvádí dietolog MUDr. Robin Urbánek.

Pohyb významně napomáhá hubnutí

Jádrem nezdařených diet a bojů proti obezitě spočívá většinou tom, že řada jedinců sice při hubnutí výrazně sníží příjem jídla, ale nemohou se s váhou pohnout z místa. Je to tím, že se jejich bazální metabolismus adaptoval na nízký energetický příjem. Tuto vlastnost máme po svých předcích danou geneticky a umožňovalo nám to přežít období hladu. O tom, jak velký máme tzv. bazální metabolismus, rozhoduje řada faktorů, např. poměr svalové a tukové tkáně. Čím více máme svalů a méně tuků v těle, tím více v klidu spalujeme. U 80kg člověka se bazální metabolismus pohybuje mezi 6 000–8 000 kJ, u jedince se 130 kg se bazální metabolismus zvýší jen asi o 20 % (nikoli o 40–50 %, jak bychom očekávali). Je to dáno právě převahou tukové tkáně (samozřejmě faktorů, které to ovlivňují, je více – genetika, pohyb atd.).

Hubnutí a JOJO efekt

Pokud bychom se přes den jen trochu hýbali, můžeme denně spálit kolem 9 000–10 000 kilojoulů. Jeden kilogram tukové tkáně obsahuje přes 30 000 kJ. Dalo by se tedy očekávat, že se během 3 dnů hladovění s minimálním pohybem můžeme zbavit jednoho kilogramu tuku. Takto to ale bohužel v běžném životě nechodí a dieta nefunguje. Při hladovění tělo „přepne“ na bílkoviny, zejména svaly, ze kterých se energie získává mnohem jednodušeji než z tuků. A protože se nepohybujeme, tělo si myslí, že svaly nepotřebuje a „spálí“ je dříve než tuky. Tím se změní poměr svalové a tukové tkáně a sníží se bazální metabolismus. Hubnutí se zastavuje a řadu z vás to přestane po chvíli bavit.Začnete znovu jíst a nyní přijatá energie se opět ukládá do tukové tkáně.

Vzniká začarovaný kruh a tzv. jojo efekt. Když takové pokusy opakujeme během života několikrát, dostáváme se do spirály, kdy přechodně hubneme a pak opět přibíráme. Najednou po mnoha letech zjistíme, že jsme vyzkoušeli „vše možné“ a vážíme o 10 kg více než předtím.

Mírná dieta

Dnes upřednostňujeme mírné diety, kdy se přednostně spaluje tuk a šetří bílkoviny. K tomu se právě snaží přispět jídelníček Diety krabičky. Energetická hodnota dietního jídelníčku v kilojoulech je dostatečná k pomalému hubnutí a přitom nedochází k poklesu bazálního energetického výdeje. Ovšem nutná je současně i fyzická aktivita, která brání tomuto poklesu.

Pohyb zároveň podporuje také tvorbu svalové tkáně, svaly se tak zpevňují a tuky ubývají. Platí zde známé pravidlo, že HUBNOUT SE MÁ S ROZUMEM, a tedy pomalu. Jíst pravidelně v menších dostatečných porcích, vyhýbat se výraznému omezení v příjmu jídla a dlouhým lačnícím pauzám se vyplatí.

Pestrá a pravidelná strava je krédem Diety

Neustále se snažíme o co nejpestřejší zdravý jídelníček, a proto do něj zařazujeme novinky, jako je např. hraška či mořské řasy. Hraška je směs hrachu s bezlepkovými obilovinami a slouží zejména k obalování. Nahradí s úspěchem vajíčko, mouku a strouhanku v trojobalu, neobsahuje lepek a je bohatým zdrojem bílkovin a minerálů. Podobně jako mořské řasy má vysoký sytící index.

Mořské řasy jsou typickou součástí výživné potravy v Japonsku, kde se podávají tak často jako u nás zahradní zelenina. Naše běžná strava v příjmu mořských řas proti Japonsku zcela „pokulhává“. Jsou přitom bohatým zdrojem bílkovin, minerálů a vitaminů. Mají řadu příznivých účinků na náš organismus a podporují hubnutí. Informace o nutričně výživných a minerálně bohatých novinkách předáváme při rozvozu stravy. Věříme, že jsme Vám novinky chutnají a náš dietní jídelníček je bohatší než váš původní.

Vaše zkušenosti s dietou

Uvítám vaše názory na problematiku hubnutí a diet. Napište své osobní zkušenosti se všemi druhy diet, které u nichž můžeme odhalit příčiny jejich nezdaru. Hezké dny úspěšné v hubnutí, dobrou náladu a chutnou Dietu Vám přeje dietolog.
dieta-bottom

   Facebook  Twitter  
copyright 2010-2024 - all rights reserved